Biuro Obsługi: +48 888 999 192

Dostawa w całej Polsce w 2-10 dni roboczych

Jak kołkować styropian i jakie kołki wybrać?

Warstwa termoizolacyjna z płyt styropianowych mocowana jest na zaprawę klejową lub za pomocą kleju poliuretanowego. W wielu sytuacjach takie mocowanie może być jednak niewystarczające. Dlatego też, warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci mocowania mechanicznego za pomocą kołków do styropianu. Jak kołkować styropian? Kiedy należy kołkować warstwę ocieplenia? Jakich łączników używać w tym celu i jak stosować łączniki, by nie stworzyć mostków termicznych? Sprawdź sam poniżej!

Jak kołkować styropian?

Kiedy kołkować styropian i jakie kołki do tego wybrać?

Czy zawsze trzeba stosować łączniki mechaniczne? Warto zapoznać się z kartą produktu i zaleceniami producenta, gdzie powinny być umieszczone ważne informacje na ten temat. Zazwyczaj pod uwagę należy wziąć kilka istotnych czynników. Pierwszym jest wysokość domu i elewacji, którą będziemy ocieplać. W budynkach piętrowych zaleca się zabezpieczanie termoizolacji za pomocą łączników mechanicznych. Drugi aspekt dotyczy obciążenia elewacji. Jeśli na ociepleniu będą kładzione dodatkowe płyty elewacyjne lub warstwa wykończenia o znacznej wadze, koniecznie trzeba wykonać kołkowanie izolacji cieplnej. Dodatkowo, warto zastanowić się nad wyborem styropianu o większej odporności na rozrywanie. 

Każdy z warunków należy rozważać osobno. Teoretycznie, bez łączników do styropianu można wykonać tylko izolacje termiczne w nowo powstałych budynkach parterowych, pod warunkiem wykorzystania zalecanego przez producenta kleju i z wykonaniem lekkiej elewacji. W większości przypadków kołkowanie jest konieczne, dlatego zaleca się jego stosowanie.

Jakie kołki do styropianu wybrać?

Izolacja termiczna pełni bardzo ważną funkcję: ogranicza przepływ ciepła z i do budynku. Błędne wykonanie kołkowania może spowodować powstanie mostków cieplnych: przerwy w izolacji, przez którą energia cieplna będzie swobodnie przepływać z jednej strony na drugą. W praktyce oznacza to wzrost kosztów ogrzewania.

Dlatego ocieplając dom jednorodzinny pamiętajmy o wyborze odpowiednich kołków do styropianu. Przeglądając sklepowe półki szybko można zauważyć, że ilość produktów jest całkiem spora. Jak zatem wybrać najlepsze rozwiązanie?

Z jakiego materiału powinny być wykonane łączniki do termoizolacji?

Łączniki do styropianu wykonane są głównie z metalu lub tworzywa sztucznego. Plastik jest słabym przewodnikiem ciepła, więc kołki z tworzywa sztucznego nie tworzą mostków cieplnych. Jego wadą jest z kolei niższa wytrzymałość od metalu. Dlatego też opracowano kilka modeli dybli do styropianu:

  • Łączniki z plastikowym trzpieniem w pełni zabezpieczają przed powstaniem mostków termicznych. Stosuje się je tam, gdzie nie jest wymagana najwyższa wytrzymałość, natomiast priorytetem jest zachowanie bardzo niskiego współczynnika przenikania ciepła.
  • Kołki ze stalowym trzpieniem oblanym tworzywem stanowią kompromis między wytrzymałością (stalowy trzpień), zabezpieczeniem przed powstaniem mostka termicznego (oblew główki z tworzywa sztucznego) oraz wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Sprawdzą się przy większych grubościach styropianu, kotwieniu cięższej izolacji z wełny, oraz przy kotwieniu w materiałach takich jak np. beton czy lita cegła.

Materiał, z jakiego wykonany jest łącznik, determinuje zatem wytrzymałość termoizolacji oraz jej skuteczność.

Rodzaje łączników do styropianu

Dobór odpowiednich łączników do termoizolacji zależy równie w dużym stopniu od materiału, z jakiego została wykonana ściana. Europejska Aprobata Techniczna ustaliła uniwersalne oznaczenia dla kołków do styropianu, określające ich przydatność dla różnych materiałów budowlanych:

  • Kołki typu A przeznaczone są do ścian ze zwykłego betonu.
  • Typ B znajduje zastosowanie w przypadku pełnych bloczków ściennych.
  • Łącznik typu C sprawdzi się przy kotwieniu do ścian z pustaków lub cegły dziurawki.
  • Kołki typu D przeznaczony jest do lekkiego betonu.
  • Natomiast typ E wykorzystuje się przy kołkowaniu do ścian z betonu komórkowego.

Zastosowanie odpowiedniego rodzaju łączników do termoizolacji zapewnia ich pewne mocowanie i większą wytrzymałość.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie kołków do płyt styropianowych?

Zabezpieczanie styropianu elewacyjnego to odpowiedzialne zadanie, dlatego też każdy szczegół ma duże znaczenie. Wybór odpowiedniego typu łączników jest bardzo ważny, ale istnieją również inne istotne parametry, które należy właściwie dobrać. Kluczowym parametrem jest długość kołków. Zależna jest głównie od grubości styropianu. Ogólnie przyjmuje się, że łączniki powinny być dłuższe o jakieś 6-7 cm od grubości warstwy warstwy ocieplenia. Jednak wiele zależy od rodzaju podłoża. Najczęściej głębokość zakotwienia to minimum 5 cm, choć w przypadku silikatu te wartości mogą być nieco mniejsze. Do tego należy uwzględnić 10 mm warstwy kleju oraz pamiętać, że w przypadku ukrytego montażu talerzyk kołka jest zatopiony w płycie styropianowej i zamaskowany zaślepką ze styropianu. Dostępne są zaślepki do styropianu grafitowego jak i białego.

Przy ociepleniu domu znaczenie ma również aktualny stan ścian i ich przyczepność. Prace przygotowawcze do kładzenia styropianu nie zawsze wystarczą, by uzyskać odpowiednio mocną przyczepność kleju do powierzchni. W takim przypadku to właśnie łączniki będą głównym elementem zabezpieczającym całą termoizolację.

Przed wyborem odpowiednich kołków warto skonsultować się ze specjalistą. Na podstawie swojego doświadczenia i stanu elewacji budynku zwróci Ci uwagę na inne istotne aspekty i ułatwi wybór najlepszego rozwiązania.

Zastosowanie kołków – instrukcja krok po kroku

Gdy zakupisz już właściwe łączniki do styropianu, czas przejść do ich montażu:

  • Przed klejeniem płyt styropianowych należy odpowiednio przygotować powierzchnię ściany. Ważne jest usunięcie luźnych kawałków i oczyszczenie starych warstw wierzchnich, jeśli takie były stosowane (w przypadku docieplenia). W przypadku chropowatych i chłonnych powierzchni warto odpowiednio zagruntować powierzchnię.
  • Następnie można przejść do przyklejania styropianu. Płyty powinny być dobrze do siebie dopasowane, by nie pozostawiać przerw w izolacji. Ewentualne szczeliny należy uzupełnić pianą do styropianu.
  • Po wyschnięciu kleju można przystąpić do wiercenia otworów montażowych. Powinny być one wiercone pod kątem prostym do powierzchni ściany, na głębokość odpowiadającą długości kołków i takiej samej średnicy. Jak dużo kołków należy umieścić na ścianie? Zaleca się przynajmniej 4 łączniki na każdy metr kwadratowy, a w przypadku płyt na krawędzi ściany – 6 kołków (w odległości minimum 10 cm od krawędzi).
  • Do otworów należy wbić lub wkręcić kołki. Główka łącznika powinna zrównać się z powierzchnią izolacji. Jeśli będzie ona wystawać, mocowanie nie będzie odpowiednio wytrzymałe, natomiast zbyt głębokie umieszczenie łącznika może uszkodzić styropian, co znacząco osłabi siłę mocowania.
  • Przy montażu zagłębionym należy zamaskować miejsca montażu zaślepkami styropianowymi
  • Po wykonaniu kołkowania sprawdź jeszcze raz poprawność montażu

Tak wykonane kołkowanie styropianu pozwoli Ci zabezpieczyć warstwę termoizolacji, a jednocześnie zapewni jej wysoką skuteczność i stabilność niezbędną do położenia kolejnych warstw, w tym warstwy zbrojnej i tynku. 

Jak kołkować styropian? Podsumowanie.

Przede wszystkim należy pamiętać o właściwym doborze dybli. Zwróć uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane oraz rodzaj podłoża, do którego będą one mocowane. Jednocześnie pamiętaj też o wyborze odpowiedniej długości kołków. Warto na tym etapie skorzystać z pomocy sprzedawcy lub innego specjalisty, aby upewnić się co do właściwego wyboru.

Przed montażem łączników mechanicznych należy uwzględnić wszelkie niezbędne przerwy technologiczne konieczne do prawidłowego przyklejenia materiału izolacyjnego. Znajdziesz je w dokumentacji technicznej. Przy mocowaniu łączników do termoizolacji pamiętaj, by zniwelować działanie mostków termicznych tworzonych przez kołki montażowe. Trzpień powinien być zabezpieczony plastikową tuleją lub/i zaślepiony styropianową zaślepką. W ten sposób skuteczność warstwy izolacyjnej ścian zewnętrznych będzie jeszcze lepsza i unikniemy tzw. efektu biedronki (widocznego często na elewacjach, na których łączniki nie zostały zamaskowane zaślepkami).

Pamiętaj o równomiernym rozłożeniu kołków. Minimalna ilość to 4 kołki na m2 na środku ściany oraz 6 sztuk na m2 przy krawędzi ściany.

Dostawa w całej Polsce

Transport w cenie lub za dopłatą do mniejszych zamówień

100% Jakości

Styropian prosto z fabryki pod indywidualne zamówienie klienta

100% Pewności

Styropian najwyższej jakości z gwarancją producenta

100% Bezpieczeństwa

Przelew tradycyjny / Przelew internetowy / Blik / Raty / SSL