Styropian to jeden z najczęściej wykorzystywanych w budownictwie materiałów do ocieplenia ścian budynków. Jako materiał izolacyjny jest bezpieczny i przyjazny środowisku. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Państwu wszystkie podstawowe zagadnienia, związane z zakupem styropianu fasadowego, tak aby jego wybór był łatwiejszy a sam produkt spełnił Państwa oczekiwania i skutecznie chronił budynek przed stratami ciepła.
1. Jaki współczynnik Lambda (λ) wybrać?
Styropian fasadowy stosowany jest jako izolacja ścian zewnętrznych. Bardzo ważnym parametrem jest jego współczynnik przewodzenia ciepła Lambda (λ) określający poziom izolacyjności cieplnej styropianu. Im niższy współczynnik Lambda (λ), tym styropian lepiej będzie chronił przed utratą ciepła. Co oznacza, iż można zastosować mniejszą jego grubość w celu osiągnięcia oczekiwanych parametrów cieplnych budynku. Wybór odpowiedniego parametru Lambda (λ) styropianu fasadowego zależy od kilku czynników opisanych poniżej.
2. Styropian biały czy grafitowy do ocieplenia fasady? Styropian fasadowy jaki wybrać?
Wartości współczynnika Lambda (λ) dla styropianów dostępnych na rynku zawierają się w przedziałach od najniższej 0,030 (styropiany grafitowe EPS) do 0,045 (styropiany białe EPS). Biorąc pod uwagę aktualne wymogi w zakresie energooszczędności budynków, zaleca się, aby do ocieplania ścian zewnętrznych zastosować styropian z Lambdą (λ) nie wyższą niż 0,040.
Decyzja o wyborze styropianu grafitowego lub białego zależeć będzie więc w dużej mierze od parametrów izolacyjności cieplnej zawartych w projekcie oraz dostępnego budżetu. Należy pamiętać, że cena cieplejszego styropianu grafitowego nie zawsze jest wyższa od ceny styropianu białego. W zależności od sytuacji rynkowej i okresowych zmian cen surowca, często możliwy jest zakup styropianu grafitowego w bardzo korzystnej cenie. W ramach budżetu, którym dysponujemy, powinniśmy zadbać więc o możliwie najlepszą izolacyjność cieplną styropianu fasadowego. Niski współczynnik lambda i poprawne wykonanie warstwy izolacji przyczynią się do zminimalizowania strat ciepła a co za tym idzie niższych rachunków za energię.
3. Jak obliczyć wymaganą izolacyjność cieplną przegrody (współczynnik U)?
Chcesz upewnić się, czy wybrana warstwa ocieplenia jest odpowiednio dobrana do ścian zewnętrznych Twojego budynku i czy łączna izolacyjność cieplna przegród jest zgodna z najnowszymi normami? Wykorzystaj jeden z kalkulatorów na stronach producentów aby obliczyć odpowiedni współczynnik przenikania ciepła U.
Współczynnik przenikania ciepła (U) definiuje ilość energii cieplnej wyrażonej w Watach, która przenika przez powierzchnię 1 metra kwadratowego przegrody, gdy różnica temperatur po obu jej stronach wynosi 1 Kelwin.
Upraszczając, im niższy współczynnik U, tym niższe straty energii przegrody. Na jego wartość mają wpływ głownie rodzaj oraz grubość materiałów zastosowanych w przegrodzie, a minimalne wartości zdefiniowane są w rozporządzeniach Ministra Infrastruktury. W przypadku analizowanych przez nas ścian zewnętrznych zgodnie z najnowszymi normami, współczynnik (U) nie może przekroczyć wartości 0,2 W/m²K.
Poniżej udostępniamy linki do wybranych kalkulatorów współczynnika “U”:
Yetico – Kalkulator współczynników U
Swisspor – Kalkulator współczynników U
Styropmin – Kalkulator współczynników U
4. Jak przechowywać i transportować styropian?
Jak w przypadku każdego materiału budowlanego trzeba przestrzegać zaleceń producenta. Płyty muszą być transportowane i przechowywane w fabrycznych i nieuszkodzonych opakowaniach, po to by nie były narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych (przede wszystkim promieni słonecznych i wilgoci).
5. Jak kłaść styropian fasadowy? Styropian fasadowy jaki wybrać?
Styropian do zastosowania zewnętrznego powinien być położony w miarę możliwości sprawnie, a przy dużym nasłonecznieniu pod specjalnymi osłonami (w szczególności styropian grafitowy narażony jest na uszkodzenie, gdy pozostawiony zostanie bez osłony).
Optymalna temperatura podczas wykonywania prac powinna wynosić od 5 do 25 stopni Celsjusza. Niewątpliwie jednym z lepszych momentów na wykonanie ocieplania domu jest wczesna wiosna lub koniec lata, początek jesieni.
Nasza hurtownia styropianu dostarcza materiał bezpośrednio od producenta w terminie ustalonym z klientem tak aby wykonawca mógł zaplanować swobodniej kolejne prace lub inwestycje. Oferujemy konkurencyjne ceny oraz najlepszej jakości styropian fasadowy od topowych certyfikowanych producentów.
6. Podsumowanie
Przy zakupie styropianu fasadowego powinniśmy przede wszystkim pamiętać o dobrej izolacyjności cieplnej produktu – im niższy współczynnik Lambda (λ) tym więcej ciepła zostanie wewnątrz naszego budynku i cieńszą warstwę ocieplenia będziemy mogli zastosować. Musimy dopilnować, aby styropian fasadowy był transportowany, przechowywany i kładziony w odpowiednich warunkach, w szczególności nie powinien być narażony na długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych czy wilgoci.
Jeśli nadal nie wiesz jaki styropian fasadowy wybrać lub potrzebujesz zasięgnąć opinii, skontaktuj się z nami. Zadowolenie klienta jest dla nas celem nadrzędnym a świadomość, że ocieplenie domu ma realne przełożenie na niższe rachunki naszych klientów (ok. 30%) powoduje, że do każdego z Państwa podchodzimy indywidualnie.