Biuro Obsługi: +48 888 999 192

Dostawa w całej Polsce w 2-10 dni roboczych

Ulga termomodernizacyjna, czyli zwrot podatku w PIT

Czyste Powietrze to nie jedyne źródło dofinansowań inwestycji w docieplenie budynku. Drugą możliwością jest ulga termomodernizacyjna, czyli odpis od podatku, dostępny od 1 stycznia 2019 roku. Dotyczy on jedynie domów jednorodzinnych. Co istotne, oba programy ze sobą nie kolidują. Możesz więc otrzymać dofinansowanie z Czystego Powietrza, a następnie odliczyć poniesione koszty od podatku w rozliczeniu rocznym PIT.

Ulga termomodernizacyjna

Kto może skorzystać z odliczenia od podatku?

Ulga termomodernizacyjna jest dostępna dla każdego płatnika podatku dochodowego. Koszty poniesione w ramach docieplania budynku wpisać można do zeznania rocznego PIT-37, PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28. Wystarczy w tym celu uzupełnić PIT/0. Wpisana kwota zostanie odjęta od przychodu (pomniejszonego o inne koszty uzyskania). W ten sposób podstawa wyliczenia podatku ulegnie zmniejszeniu, a na końcu zeznania powinna pojawić się nadpłata, która zostanie zwrócona płatnikowi. Sposób otrzymania zwrotu zależy od tego, czy uzupełniłeś kiedyś ZAP-3. Jest to informacja dla Urzędu Skarbowego o numerze Twojego rachunku bankowego. Jeśli jeszcze nigdy nie składałeś takiego dokumentu, pieniądze przyjdą do Ciebie przekazem pocztowym. Natomiast jeśli od momentu jego złożenia zmieniłeś konto bankowe, warto złożyć aktualizację swoich danych, także na formularzu ZAP-3.

Jaką kwotę można odliczyć?

Podatnik może odliczyć maksymalnie kwotę 53 000 zł. Jest ona odejmowana od Twoich przychodów, generując nadpłatę nawet do wysokości 6 360 zł (12% podatku dochodowego). W przypadku małżeństw rozliczających się wspólnie na jednym formularzu PIT, kwota ta ulega podwojeniu do 106 000 zł, co odpowiada zwrotowi nawet do 12 720 zł.

Wszystkie rozliczane wydatki muszą być potwierdzone fakturami VAT. W przypadku małżonków nie ma znaczenia, na kogo będą one wystawione – z pełnego limitu można skorzystać także w sytuacji, gdy wszystkie wydatki będą udokumentowane na jedną osobę. A jakie koszty można zaliczyć do termomodernizacji w tym przypadku?

  • Materiały budowlane: styropian, wełnę mineralną, systemy ociepleniowe czy materiały chroniące przed wilgocią. Trzeba je wykorzystać do ocieplania przegród budynku, balkonów czy fundamentów.
  • Stolarka okienna i drzwiowa.
  • Wykonanie audytu energetycznego oraz analizy termograficznej budynku.
  • Prace projektowe wraz z dodatkową dokumentacją pod kątem ochrony środowiska.
  • Zatrudnienie ekipy do docieplenia budynku czy wymiany okien oraz drzwi.
  • A także wszelkie materiały i prace związane z wymianą źródła ciepła, zakupem i uruchomieniem pompy ciepła, zmianami w systemie wentylacyjnym (np. rekuperacja), centralnym ogrzewaniu oraz ciepłej wodzie użytkowej, a także instalacja fotowoltaiki czy solarów słonecznych.

Co istotne, ulga termomodernizacyjna obowiązuje jedynie w przypadku gotowych domów. Nie można jej odliczyć w czasie budowy nowego budynku.

Ulga termomodernizacyjna – do kiedy można z niej skorzystać?

Koszty poniesione w ramach termomodernizacji należy rozliczyć w rozliczeniu za rok, w którym została wystawiona faktura (zakupiony produkt). Wiąże się to z zobowiązaniem, że cała inwestycja zakończy się w ciągu trzech lat od dokonanych rozliczeń. Jeśli tak się nie stanie, na podatniku ciąży obowiązek zwrotu uzyskanej ulgi poprzez doliczenie wcześniej odliczonych kwot do aktualnego rozliczenia PIT (za rok, w którym upłynął termin trzech lat).

A co w sytuacji, gdy w danym roku nie ma możliwości odliczenia pełnej sumy kosztów za termomodernizację? Nieujęte w PIT wydatki będzie można wpisać do kolejnych rozliczeń podatkowych w okresie maksymalnie sześciu kolejnych lat.

Inne dostępne programy dla osób docieplających swój dom

Najstarszym programem w Polsce jest Premia Termomodernizacyjna, o którą można się starać już od 1999 roku. Odpowiada za nią Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). W odróżnieniu od poprzednich ten program skierowany jest zarówno do osób fizycznych, posiadających dom jednorodzinnych, jak i do gmin, spółek oraz wspólnot mieszkaniowych. Aby skorzystać z pomocy BGK, wystarczy skorzystać z oferty jednego z banków współpracujących (są to m.in. Alior Bank, BOŚ, Bank Pocztowy, Banki Spółdzielcze, BNP Paribas czy Velobank). Dotacja dotyczy tylko kredytu, który musi obejmować min. 50% poniesionych kosztów. Konieczne jest także wykonanie audytu energetycznego, który zostanie przekazany wraz z wnioskiem. Jeśli spełnione zostaną wszystkie warunki, Bank Gospodarstwa Krajowego spłaci do 26% kosztów termomodernizacji. Jeżeli w ramach projektu realizowana jest także inwestycja w OZE, np. pompę ciepła czy fotowoltaikę, bank spłaci do 31% kosztów. Pieniądze te trafią bezpośrednio do banku, w którym wzięty został kredyt.

Ostatnim programem, z którego można skorzystać przy dociepleniu budynku, jest Stop Smog. Choć jego głównym zadaniem jest wspieranie źródeł ciepła (jak Czyste Powietrze), jego obszar obejmuje też termomodernizację budynku. Poszczególne gminy, związki międzygminne lub powiaty kierują nim, ale jest on obowiązujący w całej Polsce. Wysokość dofinansowania zależna jest między innymi od wielkości danej gminy. Dodatkowo część samorządów uruchamia własne, lokalne programy pomocowe dla osób docieplających swoje domy – warto więc skierować się do Urzędu Gminy i dopytać o wszystkie możliwości.

Jeśli potrzebujesz kredytu na remont budynku, sprawdź dokładnie oferty różnych banków. Mogą one oferować preferencyjne warunki na podstawie omawianych dofinansowań do kredytów, o mniejszym oprocentowaniu i z możliwością częściowej spłaty zadłużenia po zakończeniu projektu. Warto dokładnie sprawdzić różne możliwości przed podjęciem optymalnej decyzji.

Dostawa w całej Polsce

Transport w cenie lub za dopłatą do mniejszych zamówień

100% Jakości

Styropian prosto z fabryki pod indywidualne zamówienie klienta

100% Pewności

Styropian najwyższej jakości z gwarancją producenta

100% Bezpieczeństwa

Przelew tradycyjny / Przelew internetowy / Blik / Raty / SSL